Kiedy najlepiej rozpocząć szkolenie psa? Kiedy jest jeszcze szczenięciem czy dopiero kiedy dorośnie ?
Wychowanie szczenięcia
Wychowanie szczenięcia
Pracę z psem najlepiej zacząć już w wieku szczenięcym. Szczenie bowiem ma ogromny potencjał do nauki, a to czego się nauczy we wczesnej fazie rozwoju na stałe wpisuje się w repertuar jego zachowań. Dotyczy to wszystkich zachowań, zarówno tych, które chcielibyśmy widzieć u naszego psa, jak i takich, które w przyszłości mogą stać się problemem. Dlatego ważne jest aby od momentu, w którym szczenie trafi do naszego domu uczyć go właściwego zachowania i wprowadzać jasne reguły dotyczące tego co wolno, a czego nie.
Trzeba też pamiętać, że są zachowania, które jesteśmy skłonni akceptować u szczeniaka, ale nie chcielibyśmy aby w ten sam sposób zachowywał się kiedy będzie już dorosłym psem. Zgadzanie się na wszystkie szczenięce zachowania może okazać się pułapką i prowadzić do późniejszych kłopotów. Jednym z takich zachowań jest skakanie przy powitaniu. Kiedy mały golden czy owczarek skacze na opiekuna a my radośnie go witamy pamiętajmy, że właśnie takiego sposobu powitania uczymy psa i właśnie tak będzie się witał, kiedy ze słodkiej puchatej kulki zmieni się w 35 kilogramowego brytana. Jeśli nie chcemy aby w przyszłości nasz pies witał nas w ten sposób, uczmy go już w szczenięctwie aby stał wszystkimi łapami na ziemi kiedy wchodzimy do domu. Oczywiście nauka szczeniaka musi być dostosowana do jego wieku i możliwości.
Psie przedszkole
Do 12 - 16 tygodnia życia największy nacisk kładziemy na socjalizację, czyli zapoznanie psa z różnorakimi sytuacjami, miejscami, przedmiotami, ludźmi i zwierzętami z jakimi będzie miał kontakt w swoim dorosłym życiu. To, co pies pozna w tym czasie będzie traktował jako naturalną część środowiska i nie będzie się tego obawiał. W tym zakresie doskonale sprawdzają się zajęcia w psim przedszkolu, gdzie socjalizacja szczeniąt stanowi ważną część zajęć, a ich nieocenioną zaletą jest to, że prowadzone są pod okiem doświadczonych instruktorów.
Szkolenie szczeniaka - przedszkole dla szczeniąt
Już w szczenięctwie można zacząć szkolenie ucząc psa podstaw posłuszeństwa. Kilkunastotygodniowy szczeniak z łatwością nauczy się koncentracji uwagi na opiekunie, siadania, warowania, chodzenia na luźnej smyczy i wielu innych zachowań. Praca powinna opierać się na zabawie i być dla psa przyjemna. Niedopuszczalny jest przymus, krzyk czy karcenie wywołujące strach czy ból. Jeśli szczeniak nauczy się, że wykonywanie poleceń daje radość, z radością będzie je wykonywał jako dorosły już pies. I w tym celu warto wybrać się ze szczeniakiem do psiego przedszkola, gdzie będzie miał okazję uczyć się podstawowych poleceń również w towarzystwie innych szczeniąt, w sposób dostosowany do jego potrzeb i możliwości.
Szkoła szkolenia psów
Jeśli nasz pies skończył już cztery miesiące warto zapisać go na kurs z zakresu podstawowego posłuszeństwa. W trakcie takiego kursu młody pies nauczy się wykonywania podstawowych poleceń i wielu dodatkowych umiejętności przydatnych w codziennym życiu. Zaletą szkolenie psa w wieku młodzieńczym jest nie tylko nauka podstawowych umiejętności, ale również komunikacji z opiekunem. Prawidłowo prowadzone szkolenie wzmacnia więź ze zwierzęciem, uczy w jaki sposób egzekwować wykonywanie poleceń bez uciekania się do przymusu i karcenia. Uczy psa, że kontakt z opiekunem jest źródłem przyjemności, radości i zabawy. Dzięki temu łatwiej panować nad rozbrykanym podrostkiem zarówno w domu, jak i w trakcie spacerów. Dodatkowo należy pamiętać, że rozwój zachowania psa przebiega etapowo. Na poszczególnych etapach występują charakterystyczne zachowania czy ewentualne trudności. Wykwalifikowany instruktor posiadający duże doświadczenie i wiedzę na temat ontogenezy behawioru w profesjonalny sposób dopasuje pracę szkoleniową do poziomu psa i jego indywidualnych potrzeb, a co równie ważne poprawi nasze ewentualne błędy zapobiegając wyuczeniu i utrwaleniu niewłaściwych zachowań.
Szkolenie psów dorosłych
Oczywiście szkolenie psa można zacząć również kiedy jest on już psem dorosłym, a nawet starszym. Do momentu, w którym pies jest sprawny a jego zmysły funkcjonują w sposób prawidłowy bez problemu można go szkolić. Pracę rozpoczynamy od nauki podstawowych poleceń i tu również warto skorzystać z zajęć szkoły szkolenia psów, które oferują zajęcia z zakresu podstawowego posłuszeństwa. Nauka podstawowych umiejętności zwiększa możliwość kontroli psa, a tym samym zwiększa jego bezpieczeństwo i swobodę. Pies, który wraca do opiekuna na polecenie, siada, waruje, potrafi chodzić przy nodze, zostaje we wskazanym miejscu, częściej puszczany jest ze smyczy, ma więcej możliwości swobodnego biegania czy kontaktów z innymi psami. To co równie ważne, że szkolenie psa zaspakaja jedną z ważnych psich potrzeb, potrzebę aktywności i kontaktu z opiekunem. Dobrze prowadzone szkolenie jest nie tylko nauką, ale atrakcyjnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Dlatego wiele osób, które raz rozpoczną przygodę ze szkoleniem chętnie kontynuuje naukę na kursach na poziomie zaawansowanym doskonaląc psie umiejętności i ucząc go coraz to nowych zachowań.
Chcesz rozpocząć szkolenie psa pod okiem doświadczonego instruktora - zapraszamy do naszej szkoły szkolenia psów Canid.
Ewelina Włodarczyk
Ewelina Włodarczyk