Jeżeli masz małe dzieci, a w Twoim domu pojawił się pies, zapraszam do zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpiecznej komunikacji na linii dziecko – pies.
Kontakt ten powinien zawsze odbywać się pod kontrolą osoby dorosłej.
Dzieciom często trudno jest odczytać komunikaty psa, świadczące o odczuwanym przez niego dyskomforcie. Może to prowadzić do niebezpiecznych dla dziecka sytuacji, takich jak ugryzienie przez psa. Sytuacje, których należy unikać, to podejmowanie kontaktu z psem na siłę, droczenie się z nim, wchodzenie dziecka na psa, ciągnięcie za uszy, łapy, ogon, czy przykładanie twarzy do pyska. Jest to również zabieranie psu z pyska zabawek, gryzaków czy karmy z miski (w trakcie jedzenia).
Warto uczyć dziecko odpowiedniego podejścia do psa. Najważniejsza jest dobrowolność kontaktu, czyli zapraszanie psa do interakcji i pozostawienie mu możliwości wyboru. Pies przymuszany do kontaktu, może poczuć się zagrożony i próbować się bronić (warczeć, uderzyć zębami czy ugryźć).
We wspólnej zabawie najlepiej przekierować źródło zainteresowania psa z dziecka na zabawkę. By nie dochodziło do skakania na dziecko, szarpania za nogawki, czy rękawy, najlepiej by pies podążał za zabawką (szarpakiem lub piłką na sznurku) uciekającą nisko przy podłodze (trzymaną w dłoni dziecka).
W codziennym, intensywnym kontakcie psa z dziećmi, należy też pamiętać o zapewnieniu zwierzęciu możliwości odpoczynku, w spokojnym miejscu, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał.
Magdalena Grabowska
Trener szkolenia psów Canid Oddział Katowice
Behawiorysta zwierzęcy