0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Pies i wakacje - poradnik

29 czerwiec 2014

Zabranie psa na wakacje wraz z całą rodziną czy znajomymi, może być bardzo przyjemną perspektywą. Coraz większa ilość pensjonatów i hoteli bez problemu przyjmuje czworonogi pod swój dach, czasem za drobną opłatą, a czasem zupełnie bezpłatnie.

Zabezpieczenie w podróży                                                                                   
W planowaniu podróży dobrze jest rozpocząć sobie nie tylko od przygotowania niezbędnych akcesoriów ale przede wszystkim od przygotowania do podróży samego psa.
 
Samochodem:
 
Jeżeli wybierasz się z psem na wakacje samochodem, pamiętaj że dla bezpieczeństwa wszystkich pasażerów, pies powinien być odpowiednio zabezpieczony. Na rynku dostępne są różnorakie szelki i pasy samochodowe dla psów, które wpina się w zaczep pasów bezpieczeństwa.  W razie hamowania zabezpiecza to zwierzę przed upadkiem z siedzenia a nawet wpadnięciem na przednie siedzenie. W asortymencie sklepów zoologicznych dostępne są również różnego rodzaju transportery i klatki do przewożenia psów. Niektóre również można przypiąć pasami. Akcesoria te uniemożliwiają poruszanie się zwierzaka po samochodzie, co mogłoby stanowić zagrożenie. 
 
Pamiętajmy jednak, że zabezpieczenie fizyczne psa nie wystarczy do tego, by i on i pasażerowie czuli się komfortowo. Jeżeli Twój pies nigdy nie przebywał w transporterze, albo rzadko jeździł  samochodem, podróż może wywoływać u niego stres i dyskomfort. Pies zaczyna wówczas głośno i nerwowo dyszeć, czasem piszczy, nieraz szczeka. Taka podróż z pewnością dla nikogo nie będzie przyjemnością. Dlatego, dobrze jest zaopatrzyć się w transporter nawet na kilka tygodni przed podróżą, powoli przyzwyczajać psa do przebywania w nim. Można to robić kojarząc to miejsce z czymś przyjemnym i nagradzając dobrowolne wchodzenie i przebywanie psa w środku transportera.
 
To samo dotyczy przebywania w samochodzie. Na kilka tygodni przed wakacjami możesz codziennie (np. po jednym ze spacerów) kojarzyć psu wejście do samochodu, przebywanie w nim i ostatecznie jeżdżenie nim, z czymś przyjemnym (np. jedzeniem wewnątrz samochodu karmy, smakołyków, gryzaków, wyjadania z konga). W obu ćwiczeniach zapewniamy psu dobrowolność, nie zmuszamy psa i nie wpychamy na siłę.
 
Jeżeli Twój pies, z jakiegoś powodu już boi się jazdy samochodem lub przebywania w transporterze, dobrze jest zgłosić się z problemem do specjalisty (behawiorysty, psychologa zwierząt), co najmniej na kilka tygodni przed podróżą. Wspólnie będziecie mogli rozwiązać problem.
 
Komunikacją publiczną:
 
W środkach komunikacji publicznej pies musi być na smyczy i mieć założony kaganiec. Zanim zabierzesz swojego czworonoga w podróż, przyzwyczaj go do przebywania w hałaśliwych, zatłoczonych miejscach. Zabierz go kilka razy na dworzec lub do centrum miasta i tam zafunduj mu dużo przysmaków i przyjemnych, łatwych ćwiczeń. Niech podczas samej podróży takie miejsca nie będą dla niego zaskoczeniem i źródłem strachu.
 
Również przed założeniem psu kagańca, przećwicz z czworonogiem jego noszenie. Wrzuć do kagańca smakołyki, tak żeby Twój pies zaczął je swobodnie wyjadać. Uciekaj z kagańcem pełnym smakołyków, tak  żeby Twój pies chciał włożyć pyszczek do środka i je zjeść. Kiedy już na pewno polubił kaganiec, można zacząć zapinać go na głowie psa na krótkie chwile i przez szczeliny podawać smakołyki. Kiedy zaakceptuje kaganiec na pyszczku, można zapinać go na dłużej. Pamiętajmy, że kaganiec weterynaryjny (zapinana na rzep ‚opaska’ na pysk) nie jest dla psa bezpieczny! Najbardziej komfortowy będzie kaganiec fizjologiczny, w którym zwierzę będzie mogło otworzyć wygodnie pysk i schłodzić organizm poprzez dyszenie.
 
Zanim wyruszysz na wakacje, przeczytaj także regulamin przewozu zwierząt transportem publicznym, którym będziesz podróżował(a).
 
Regulamin przewozu zwierząt PKP
 
Podróżując każdym środkiem transportu konieczne jest zabranie wody dla psa. Wygodne w użyciu są specjalne poidła (butelka z doczepioną składaną miską) czy turystyczne miski do picia. W bardzo ciepłe dni można również zaopatrzyć się w kamizelkę chłodzącą psa. Pies powinien podróżować w wygodnych szelkach lub obroży. Przed podróżą najlepiej pójść z psem na długi spacer, pozwolić mu załatwić podstawowe potrzeby i zmęczyć fizycznie. To pozwoli mu spokojniej znieść podróż a nam bardziej cieszyć się urokami wspólnych wakacji.
 
Zabezpieczenie medyczne.
 
Odpowiednio zorganizowane wakacje, to również przygotowanie medyczne. Nie tylko zabranie podstawowych leków dla podróżnych ale również przygotowanie psa pod kątem medycznym. W tekście poniżej , kilku porad udzieliła Monika Hulak, lekarz weterynarii, Marwet.
 
Optymalnie przed wyjazdem z psem na wakacje jest pojawić się na wizytę w zaprzyjaźnionej lecznicy i omówić wszystkie dręczące nas pytania. Zwłaszcza jeśli mamy pupila cierpiącego na jakąś chorobę przewlekłą – wówczas bowiem nasza apteczka powinna być nieco obficiej wyposażona (leki, dawki, sposób i czas podania ustalamy wtedy z lekarzem prowadzącym).
 
Dobrze jest też wiedzieć gdzie najbliżej miejsca naszego wypoczynku znajduje lecznica, również taka która pełni dyżur po godzinach.
 
Pamiętajmy żeby nasz zwierzak był oznakowany: chip (i co bardzo ważne jego rejestracja w jednej z baz) plus adresówka albo inna zawieszka, która będzie ułatwiała identyfikację psa i odnalezienie właściciela w razie gdyby się zgubił.
 
W punktach kilka ważnych informacji:
 
podróżując środkami komunikacji należy mieć ze sobą książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami
 
Choroba lokomocyjna: najlepiej przewozić psa na czczo lub kilka godzin po posiłku, można podać przy silnie zaznaczonych objawach leki przeciwwymiotne przeznaczone dla psów lub posiłkować się dostępnymi w aptekach (dawki ustala lekarz weterynarii)
 
dbanie o zapewnienie odpowiedniej temperatury otoczenia – nasze zwierzaki mają problem z oddawaniem ciepła, a w warunkach podróży kiedy jeszcze panuje stres i nie pobierają odpowiedniej ilości wody nie jest trudno doprowadzić do przegrzania (podajemy wodę do picia, zwilżamy sierść ręcznikiem)
 
biegunka/wymioty – jeżeli już dotarliśmy na wakacje i zdarzyła się awaria w postaci problemów żołądkowo – jelitowych, to w pierwszej kolejności robimy głodówkę, pilnując by psiak pobierał odpowiednie objętości wody (małe, ale często), jeżeli jest to niewystarczające to można podać leki ściągające typu smecta lub węgiel, siemię lniane
 
drobne skaleczenia otarcia – jeżeli nie ma aktywnego krwawienia – stosujemy ogólnie dostępne środki odkażające (rivanol, octenisept, woda utleniona itp), zakładamy delikatnie suchy opatrunek jeśli jest konieczny i pilnujemy aby pies nie lizał zranionego miejsca, przy mocnym krwawieniu zakładamy opatrunek uciskowy i kontaktujemy się z lecznicą
 
ukąszenia przez owady – często przebiegają dramatycznie z pokrzywką obrzękową, obrzękiem głowy i trudnościami oddechowymi – tu natychmiast potrzebna jest pomoc lekarska, natomiast jeśli obrzęk jest tylko miejscowy, nie rozprzestrzenia się to wystarczy zrobić chłodny okład (np altacet), podać calcium (np. syrop) to pozwala zminimalizować skutki ukąszenia
 
profilaktyka przeciw pasożytom zewnętrznym (pchły, kleszcze, meszki, komary) w formie spot on, oprysku lub obroży - dostosowana do preferencji właściciela, trybu życia psiaka
 
lek. wet. Monika Hulak
 
 
 
Po przyjeździe na miejsce, najlepiej jest od razu pójść na spacer z psem i pozwolić mu poznać nowe otoczenie. Jeżeli pies ma zostać sam w nowym pokoju, po spacerze dobrze jest dać mu chwilę na oswojenie się z otoczeniem a pod nieobecność opiekunów, zapewnić gryzaki, smakołyki, konga i inne przyjemne smakołyki do zgryzania, żucia, lizania.
 
Chcę aktywnie spędzić wakacje z psem
 
Jeżeli nie masz sprecyzowanych planów wakacyjnych, kompanów do wspólnej podróży lub po prostu chciał(a)byś aktywnie spędzić czas, zawsze możesz wybrać się na wakacje z psem! Na rynku dostępnych jest coraz więcej ofert dla opiekunów psów. Możecie aktywnie spędzić czas na przykład na zorganizowanym wyjeździe, w trakcie którego zwiedzisz piękne miejsca, poćwiczysz z psem i dowiesz się o swoim podopiecznym wielu ciekawych faktów. Wyjazdy takie mogą również łączyć się z innymi atrakcjami, przykładem może być organizowany ostatnio przez Canid -  Weekend Integracyjny z CANID w Stadninie Koni Toporzysko Bór. 
 
Jeśli jednak zostajesz w mieście, możesz skorzystać również z innych form aktywności ze swoim czworonogiem, ucząc go nowych umiejętności i poznając przy tym innych ciekawych ludzi, których pasją również są psy. Można na przykład skorzystać z zajęć szkolenia psów na wesoło - Aktywny Wieczór z psem, czy kursów podstawowego posłuszeństwa w ramach których możesz ćwiczyć podstawowe polecenia i połączyć je ze sztuczkami i zabawami. Wszystko to odbywa się w przyjemnej, wesołej atmosferze.
 
Dla zwolenników pięknych terenów i pieszych wycieczek idealnym rozwiązaniem może być  dogtrekking. W krótkim tekście tę dyscyplinę sportu opisuje Aleksandra Lau z grupy dogtrekkingowej Watra Team.
 
Aktywny wypoczynek z psem = dogtrekking
 
Dogtrekking, jak sama nazwa wskazuje to wędrówka z psem. Czym więc różni się od zwykłego spaceru? W tej dziedzinie sportu poza dwoma czynnikami nieodłącznymi, czyli człowiekiem i psem, występują pewne zasady stanowiące ideę dogtrekkingu.
 
Pies jest zawsze przypięty do człowieka, a ich maksymalna odległość od siebie ograniczona jest za pomocą linki, która najczęściej posiada funkcje amortyzujące. 
 
Dogtrekking może się zaczynać od kilku kilometrów po kilkadziesiąt. To od kondycji naszej oraz naszego psa zależy, jaki dystans będzie dla nas odpowiedni. Od paru lat w Polsce są organizowane zawody w tej dyscyplinie sportowej. Najczęstsze dystanse to 15, 25, 42km. Podczas takich zawodów każdy uczestnik otrzymuje mapę oraz kartę zawodnika, na której potwierdza przejście trasy zgodnie z planem organizatorów, sprawdzając swoje umiejętności orientacji w terenie i odnalezieniu umownych punktów kontrolnych. Punkty te  należy wpisać na wspomnianej karcie uczestnika. Jednak dogtrekking to nie tylko zawody. To rekreacyjne przechadzki po urokliwych miejscach, których czasami nie mamy okazji dostrzec, a w których odnajdujemy radość z obcowania z naszym przyjacielem. 
 
Bardzo ważne w tej zabawie jest bezpieczeństwo i komfort nasz oraz naszego czterołapnego towarzysza. Żebyśmy mogli mówić o obopólnej wygodzie zalecany jest pas lędźwiowy mocowany na biodrach człowieka, wraz z linką amortyzującą i odpowiednią uprzężą dla psa. Początkowo wiele osób zaczyna od ubierania psu szelek i niektórym to wystarczy. Jednak osoby, które angażują się w wyczynowe uprawianie dogtrekkingu, zaopatrują psy w specjalne uprzęże rozkładające odpowiednio nacisk na różne partie ciała psa, zmniejszając jego ewentualny dyskomfort wynikający z parcia przed siebie i delikatnego ciągnięcia człowieka za sobą. 
 
Kierując się dobrem naszych czworonogów zabronione jest stosowanie: kolczatek, dławików, obroży zaciskowych oraz odradzane jest stosowanie zwykłych obroży, które w myśl zasady dogtrekkingu - parcia psa do przodu, uciskają go narażając na niebezpieczeństwo przyduszenia oraz urazów mechanicznych.
 
Wszystkie te zasady mają na celu jedno – czerpanie przyjemności i satysfakcji z wspólnie spędzonego aktywnie czasu na świeżym powietrzu, w pięknych okolicznościach przyrody z pupilem.
 
Aleksandra Lau, Watra Team
 
Nie mogę zabrać psa na wakacje.
 
Często w wakacje wyjeżdżamy w takie miejsca, które nie są dostępne dla naszych pupili, na przykład za granicę (przelot samolotem). Jak sobie w takiej sytuacji poradzić?
 
Jeśli jest to możliwe, najmniejszym stresem dla psa będzie oddanie go pod opiekę rodzinie lub znajomym. Co jednak, jeśli nie mamy takiej możliwości?
 
Nic straconego! W internecie możesz znaleźć całe mnóstwo ogłoszeń opiekunów zwierząt czy hoteli dla zwierząt. Zanim jednak oddasz psa pod opiekę nieznanych Ci osób, postaraj się rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześniej i dokładnie dowiedzieć, jaki rodzaj opieki jest najbardziej przyjazny psu. Jakie są zatem cechy kompetentnego opiekuna psów i na co powinieneś zwrócić uwagę? Wypowiada się Asia Biały, petsitter z wieloletnim doświadczeniem.
 
Czasami, z różnych przyczyn, nie możemy zabrać ukochanego czworonoga ze sobą na wakacje.
 
Warto wtedy poszukać dla niego opiekuna, który zadba o jego komfort, bezpieczeństwo i potrzeby a nam zapewni spokojny wypoczynek z poczuciem, że nasz pupil jest w dobrych rękach.
 
Ofert opieki jest wiele, warto więc wiedzieć na co zwrócić uwagę szukając petsittera (opiekuna zwierząt) lub hotelu.
 
Hotel dla zwierząt to miejsce, gdzie psy (nierzadko również koty i gryzonie) pozostają pod opieką w osobnych pomieszczeniach lub kojcach i są wyprowadzane na spacery o określonych porach lub wypuszczane na wybieg oddzielnie lub z innymi czworonogami.
 
Hotel domowy lub opieka petsittera polega na tym, że pies jest pod całodobową opieką i ma zapewnione domowe warunki pobytu. Traktowany jest jak osobisty zwierzak opiekuna.
 
Kwestię wyboru opcji pozostawiam decyzji właścicieli, jednak niezależnie od tego na jaką formę opieki się zdecydujemy, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii.
 
Po pierwsze, kompetencje i doświadczenie opiekuna. Należy zwrócić uwagę czy jest to osoba, która ma doświadczenie w pracy z psami, czy ma własnego psa. Dobrze, jeśli posiada dodatkowe kwalifikacje np. ukończony kurs pierwszej pomocy dla psów i czy współpracuje z weterynarzem, który służy pomocą w razie potrzeby. 
 
Warto zapytać o stosowane metody wychowawcze, które powinny pokrywać się z naszymi.
 
Po drugie, warunki pobytu. Idealnie jest, gdy pies ma opiekę całodobową co oznacza, że w ciągu dnia i nocy przebywa z opiekunem. Zmniejsza to u zwierzęcia stres związany z rozstaniem z właścicielem, zapewnia mu komfort i poczucie bezpieczeństwa, a opiekunowi pozwala reagować natychmiastowo w przypadku np. pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia.
 
Po trzecie, indywidualne podejście do pupila. Dobrze jest, gdy opiekun zna dobrze psiaka, którym się zajmuje, zna jego nawyki i przyzwyczajenia a właściciele mają do niego zaufanie.
 
Podczas pobytu psiaka zawsze jestem do telefonicznej, bądź e-mailowej dyspozycji właściciela, często również utrzymujemy kontakt poza czasem opieki.
 
Przed pierwszym pozostawieniem psa warto więc zwrócić uwagę, czy opiekun chce wcześniej spotkać się z nami i poznać psiaka, co obojgu ułatwi późniejszy pobyt.
 
Naszą czujność powinien wzbudzić brak możliwości zobaczenia miejsca, w którym pies będzie przebywał, zbyt niska cena w stosunku do oferowanej rzekomo kompleksowej opieki, przedmiotowe podejście do psa oraz brak możliwości kontaktu z opiekunem podczas pobytu psa.
 
Najwięcej jednak o miejscu powie nam nasz pupil. Jeśli z nowym opiekunem będzie czuł się swobodnie, wróci w dobrej formie fizycznej i psychicznej, to znaczy, że wybraliśmy najlepiej.
 
Asia Biały, Petsitter
 
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu, 
 
powrót do listy

Publikacje i porady

Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA
15 grudzień 2023
Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA

Brak realizacji psich potrzeb prowadzi do frustracji, co ma przełożenie na zachowanie psa. Wiele niepożądanych zachowań na przykład nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy, niszczenie przedmiotów codziennego użytku czy agresja może mieć swoje przyczyny właśnie w braku zaspokojenia potrzeb.

czytaj więcej

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera