0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Pies w mieście, cz.I - WPROWADZENIE

28 wrzesień 2023
Czy mój pies jest szczęśliwy?

W dzisiejszych czasach wielu naszym czworonogom przyszło żyć w aglomeracjach miejskich. Często w blokach, wśród betonowych ulic i zgiełku miejskiego życia. Znakomita większość z nich doskonale zaadoptowała się do takiego środowiska, ale czy psie życie w mieście może być dla psa szczęśliwe? Spójrzmy na to oczami psa. Zacznijmy od cofnięcia się w czasie.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu psy funkcjonowały przy gospodarstwach i przez całą dobę były przy człowieku, przy zwierzętach gospodarskich, były aktywne. Pomyślmy przez chwilę jak teraz wygląda standardowy dzień psa, kiedy jego opiekun spędza w pracy osiem godzin? Pies przez większość czasu jest sam w czterech ścianach, całkowicie uzależniony od naszego rozkładu dnia, ale też od naszej woli i naszych chęci wyjścia z nim na spacer. Gdyby ktoś nas zostawiał w domu na cały dzień i dawał możliwość wyjścia parę minut rano, parę w południe i parę wieczorem? I tak przez całe nasze życie? Czy to byłoby szczęśliwe życie? Zastanówmy się zatem czego w życiu potrzebują nasze psy?

Podobnie jak ludzie, tak i psy aby szczęśliwie i zdrowo żyć muszą realizować szereg potrzeb. Wśród nich są potrzeby związane z ruchem, poznawaniem świata, kontaktami z innymi psami czy aktywnością z człowiekiem. W każdym odcinku szerzej przyjrzymy się kolejnym potrzebom. Zacznijmy od spacerów.

Jedną z potrzeb psa są spacery. To wydaje się, że wiedzą wszyscy, ale czy krótkie przechadzki po stale tych samych, osiedlowych chodnikach realizują psie potrzeby? Spacer dla wielu psów to najważniejsza część dnia. To właśnie w trakcie spacerów mogą realizować wiele najważniejszych psich potrzeb. Między innymi ruchu, eksploracji, kontaktu z innymi psami. Dlatego, każdy zdrowy pies będzie w szczęśliwy, kiedy zabierzemy go np. na wycieczkę za miasto, czy w góry. Powiedzmy raz w tygodniu. No dobrze, a co na co dzień? Na co dzień absolutnym minimum są trzy spacery dziennie. Z których jeden powinien trwać przynajmniej godzinę, a dwa pozostałe minimum pół godziny. Tak! Trzy wyjścia w tym jeden godzinny spacer, w trakcie którego pies może swobodnie biegać w bezpiecznym i ciekawym otoczeniu. Jakość życia psa wzrośnie, a przecież każdemu z nas zależy, aby nasz pies wiódł szczęśliwe życie, prawda?

ZADANIE NA TEN TYDZIEŃ: zwiększamy długość spacerów i wprowadzamy nowe miejsca.

Celem projektu „PIES W MIEŚCIE” jest pochylenie się nad potrzebami psa w XXI wieku, które mimo postępujących zmian życia ludzi pozostają niezmienne.


Aleksandra Słodczyk

fot. Irena Koprowska
powrót do listy

Publikacje i porady

Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA
15 grudzień 2023
Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA

Brak realizacji psich potrzeb prowadzi do frustracji, co ma przełożenie na zachowanie psa. Wiele niepożądanych zachowań na przykład nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy, niszczenie przedmiotów codziennego użytku czy agresja może mieć swoje przyczyny właśnie w braku zaspokojenia potrzeb.

czytaj więcej

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera