W jednym z rozdziałów dotyczących emocji – jakże ważnych w codziennym wspólnym życiu, autorka pomaga zrozumieć czytelnikowi jakie mechanizmy rządzą psim zachowaniem. Duży nacisk kładzie na to jak i czy w ogóle psy są zdolne do odczuwania emocji, przedstawia różnych autorów/badaczy którzy przez dziesiątki lat prowadzili szereg badań nad emocjami. Poruszany zostaje problem antropomorfizacji psów, który jest głównym sprawcą wielu nieporozumień na linii człowiek - pies i który prowadzi do wielu błędnych interpretacji psich zachowań. Najczęstszym przykładem kiedy z naszych czworonogów robimy „małych ludzi”, jest sytuacja gdy wracając do domu po 8 godzinach nieobecność zastajemy różnego rodzaju mniejsze lub większe zniszczenia. Wtedy to przekonani jesteśmy, że pies wszystko zrobił celowo, złośliwie a co najlepsze w afekcie zemsty za pozostawienie go samego na tak długi okres czasu! Oczywiście powody tego typu zachowania są zgoła inne, nie mające nic wspólnego ze złośliwością. Niestety zbyt często wydaje się nam, że znakomicie wiemy co nasz pies myśli i czuje, ale najczęściej okazuje się, że wcale tak nie jest. Wielu właścicieli kocha swoje psy, ale jeszcze więcej zupełnie ich nie rozumie. Związki emocjonalne stanowią podstawę naszych relacji z psami, dlatego tak istotne jest zrozumienie jak i jakie emocje są w stanie odczuwać nasze czworonogi. Wiadomo, że psy są zdolne do odczuwania podstawowych emocji, takich jak radość, lęk i złość, nie wiadomo do końca natomiast w jaki sposób emocje te są przez nie odczuwane. Każdy kto zajmuje się obserwowaniem zachowań zwierząt, wie że dążą one do sytuacji w których doznają przyjemności, natomiast unikają tych które przysporzyć mogą im ból lub jakiekolwiek nieprzyjemne doznania. Wszystko to mogą robić, ponieważ są zdolne do odczuwania emocji, niezbędnych do podejmowania zachowań, właściwych w danej sytuacji. Poza dociekaniem jak i jakie emocje odczuwają psy, autorka opisuje fakt, iż psy są doskonałymi obserwatorami, a co najważniejsze - są w stanie odczytywać nasze stany emocjonalne. Daje im to możliwość „oceny” sytuacji i odpowiedniego reagowania. Należy pamiętać, że psy są zdecydowanie lepszymi obserwatorami niż my, a to dlatego, że ludzie skupiają się głównie na komunikacji werbalnej, informacji wypowiadanej przez innych ludzi, a nie na tym co dzieje się wokół nich.
Zgłębianie tajników psiego umysłu to niekończące się badania i wieloletnie obserwacje. Ciężko jest nam „wejść w głowę” innego człowieka, a co dopiero osobnika odmiennego gatunku, nie zmienia to jednak faktu, iż cały czas warto próbować.
Jeśli zatem pragniesz lepiej poznać emocje swojego psa a także własne ;) zapraszamy do naszego Centrum na szkolenia z zakresu podstawowego posłuszeństwa. U nas nauczysz się jak prawidłowo „czytać” swojego czworonoga, jak rozumieć jego emocje i komunikaty a także jak z nim pracować, aby wspólne życie przynosiło jak najwięcej radości. A jeśli temat emocji u psów szczególnie Cię zainteresował zapraszamy na Kurs Trenerski w trakcie którego aspekt ten jest szeroko podejmowany.
Natalia Zaczek
Instruktor Szkolenia Psów Canid
Wszystkie artykuły podlegają ochronie prawnej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 nr 24 poz. 83 wraz z p. zm.) o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Używanie, kopiowanie, przetwarzanie, wykorzystywanie, publikowanie w Internecie i innych mediach artykułów ze stron, bez zgody autora jest zabronione.