Każde działanie terapeutyczne poprzedzone jest dokładną diagnostyką. Aby określić problem i ustalić jego przyczyny konieczne jest przeprowadzenie obszernego wywiadu z opiekunami psa, obserwacja samego zwierzęcia i jego relacji z domownikami.
Najczęściej konsultacja behawioralna odbywa się w domu opiekunów psa bądź w miejscach gdzie najczęściej przebywają. Poznanie otoczenia i miejsca życia psa może mieć istotne znaczenie dla ustalenia diagnozy, jak również pozwala na obserwację normalnego zachowania zwierzęcia w naturalnych dla niego warunkach.
Zaburzenia zachowania u psów, są najczęściej złożone, a na ich przyczyny składa się szereg różnorodnych czynników. Dlatego zanim ustalony zostanie plan terapii ważna jest dokładna ich analiza. Podstawowym elementem jest określenie stanu zdrowia zwierzęcia. Wiele bowiem problemów z zachowaniem ma swoje chorobowe źródło, a ich określenie lub wykluczenie ma decydujący wpływ na planowanie działań terapeutycznych. Najczęściej więc, proszę opiekunów psa o wizytę u lekarza weterynarii jeszcze przed spotkaniem diagnostycznym.
Po zebraniu wywiadu, kolejnym krokiem, jest zdefiniowanie problemu, ustalenie przyczyn problemowego zachowania i sprecyzowanie celu terapii. Na podstawie zebranych informacji i obserwacji ocenione zostaje zachowanie psa, jego stan emocjonalny, określone źródła trudności, mechanizmy biorące udział w powstaniu zaburzeń oraz towarzyszące im emocje. Dopiero na podstawie tak szerokiej diagnozy możliwe jest sprecyzowanie krótkoterminowych i ostatecznych celów terapeutycznych i zaproponowanie Indywidualnego Programu Modyfikacji Zachowania.
Trzecia część spotkania dotyczy omówienia z opiekunami proponowanych działań terapeutycznych. Dostosowanie postępowania do ich możliwości, umiejętności i rozkładu dnia. Ustalona zostaje również forma monitorowania przebiegu działań terapeutycznych. Konsultacja kończy się najczęściej po około dwóch godzinach. Opiekunowie w ciągu kilku dni otrzymują, pocztą emailową uproszczoną diagnozę zaburzenia zachowania psa i ustalony w trakcie konsultacji Indywidualny Program Modyfikacji Zachowania.
Jak uzyskać pomoc?
1. Wystarczy zgłosić problem
2. Ustalić termin konsultacji diagnostycznej, najlepiej taki, aby wszyscy opiekunowie psa mogli w niej uczestniczyć.
3. W wyznaczonym terminie pojawić się w gabinecie lub oczekiwać pojawienia się behawiorysty.